BAŞKANDAN….

“HAYIRDA YARIŞMAK NE GÜZEL”

Yasin Suresi/12 ayetinde ALLAH (cc) “Hayatlarında yaptıkları iyi ve kötü bütün amelleri ve toplumda, arkalarında bıraktıkları faydası ve zararı devam eden eserlerinin sevaplarını ve günahlarını biz yazmaya devam ederiz” Buyuruyor.

Bir insanın dünyaya gelişi zaman ve mekânla kayıtlı olduğu gibi; Allah’ın dinine hizmet etmek veya O’na kul olmak, akıl baliğ yaşını idrak etmiş olan her insanın tıpkı doğum tarihi gibi önem arz eder.

İnsan Der.AŞEVİ Tabela ismi ile 2007 tarihinde bu hizmet birimini İZMİR’li hayırseverlerin varlığına ve desteklerine güvenerek açtı. Gayeleri ve hedefleri “Allah’ın rızasını umarak ve mükâfatını sonsuzlar diyarında almak ümidiyle O’nun yolunda hizmet etmek” şiarları oldu.

Büyüyen gelişen bir çocuk gibi kademe kademe ilerlemeye çalışıyor. Hormon gibi büyümelere iltifat etmiyor,”habbeyi asla kubbe olarak göstermiyor. Elinden gelen ne ise onu yapmaya gayret ediyor.

“Kendilerine peygamber gönderilenleri ve gönderilen peygamberleri mutlaka sorguya çekeceğiz”Araf suresi/6. Ümmetlere, Peygamberlere inanarak yolundan gidip gitmedikleri sorulacağından, İNSAN DER. Şiarı ve ilk adımlarını peygamberin(Sav) yolunu tercihle başladı. İkinci adımında ise En’am suresinin 70. ayeti vardı

“Hüsrana-zarara uğramamaları için onlara Kur’an ile konuş”. Ayetini rehber edindi.

İnsan Der, gelişmesini, büyümesini vahyin gölgesinde kalarak sağlamaya çalışmaktadır. Kınayanların kınamasına aldırış etmeden, yapmaya çalıştıkları hizmetlerde her türlü engellemelere rağmen, hak bildiği yolda yürümenin usulünü bozmadan hizmetlerine yenilerini katarak devam ediyor. ”HADİM OLMAYAN HÂKİM OLAMAZ”düsturuna riayet ederek, halkımızın her yaşta olan insanına hizmet etmeyi şiar edindi.(4-6 yaş çocuklara 2012 yılında İnsan-der çocuk bahçesini hayata geçirdik).  Sadece midelerine değil, akıl ve kalplerini beslemek için meşru esaslara dayalı yeni hizmet projeleri üretmeye devam edecektir. Sohbet halkalarına aldığı insanımızın, ahiret kimliğini ön plana aldı ve dünyayı da ihmal etmedi. Bu hususta oldukça hassas davranmaya özen gösteriliyor. Çünkü, Nahl Suresinin 25.ayeti nabız atışlarımızı değiştiriyordu.

”Bilgisizce saptırdıkları kimselerin de günahlarını yüklenirler” buyruğu, aklı başında olan her akıl sahibinin kanını donduruyordu.

İnsan Der. Elinden geldiği kadar, olumlu olan her harekette, minderde olmaya çalıştı. Tribünlerden toplumu ve gidişatı izlemeyi değil, toplumun içine katılarak, birlikte sıkıntı ve eziyetleri tattı, büyük bir kararlılıkla ELLERİNİ TAŞIN altına koydular.

Her kim sözlerinin de, amellerinden sayıldığını bilmezse günahı çoğalır” diyen Hz. Ömer’in sözü ve “İnsanların kalplerini kazanmak için süslü laflar öğrenen, cennet kokusunu duyamaz” buyuran sevgili Resulümüz (sav) hadisi ve “Kendisiyle amel ettiğin müddetçe, bilginin çokluğu sadece senin kibrini arttırır” diyen Hz. İsa’nın sözünü, bir demet yapan İnsan Der., konuşma ve çalışmalarında Rabbani esaslara bağlı kalmayı şiar edinmiştir.

Özet olarak,”Kur’an ile konuşarak, yazarak, servet harcayarak, hayatını ortaya koyarak onlara karşı olanca gücün ile büyük bir cihat ilan et” Furkan Suresi /52, emri, İnsan-Der.’imizin ilk ve son adımına yön veren bir emirdir.

İçinde yaşadığımız ülkenin beldeleri ile iletişim içinde olmayı hedefleyen İnsan Der. Verdiği mesaj ve mücadelesi ile Müslüman halkımızın tebrik, dua ve takdirlerini almaktadır. Elinizde bulunan bu hizmet bülteni, kısmen derneğimizin hizmet kimliğini özetler mahiyettedir.

“Rabbinin nimetine gelince, onu minnet ve şükranla an.”Duha Suresi/11 İnsan Der. Rabbimizin (cc) ihsan etmiş olduğu nimetlerini, Allah’ın kullarına duyurmak ihtiyacını hissetmiştir. Riyası, gösterişi olmayan bir tavır ve niyet ile siz kardeşlerimizle paylaşmak istemiştir.

Biz Müslümanlar ahirete gözümüzle görmüş gibi iman ederiz ve bu imanımızın gereği olarak da hareket ederiz. Yapmış olduğumuz iyiliklerin karşılığında insanlardan takdir değil, Rahman’dan sevgi bekleriz. Bizlere verilmiş olan hayat sermayesinini de O’nun bizlere duymuş olduğu sevgiyi artırmak için harcarız.” Unutmayalım ki şu gök kubbede geriye hoş bir seda bırakabildiysek ne mutlu bizlere”…

                                                                                                 İNSAN DER. YÖN. KUR. BŞK.

                                                                                                              İhsan CANİK